Ma már törvény írja elő, hogy minden középületben kötelező kiépíteni a tűzjelző rendszert. A tűzvész azonban bárhol, bármikor kitörhet, és válogatás nélkül pusztít középületekben és magán otthonokban egyaránt. A tragédiához elég töredék másodperc, és egy előre nem látható körülmény. Emiatt gondoljon a saját otthonára is! Előzze meg a bajt! Ebben partnere az Alarm Elektronika.
A tűzjelző rendszerek alapvető feladata, hogy füst, láng vagy extrém hőemelkedés esetén azonnal automatikusan riasszanak. A rendszert azonban nem elég úgy kiépíteni, hogy automatikusan jelezzen. Mindenképpen meg kell teremteni a feltételeit a manuális riasztásnak is. A kialakításnál további szempont, hogy nem elég a riasztás elindítása, a rendszernek automatikusan további berendezéseket kell elindítania és működtetnie. Ilyen lehet az oltórendszer, vagy a szellőztetés beindítása, a tűzgátló ajtók bezárása, vagy adott esetben a liftek földszintre vezérlése.
A tűzjelző, tűzoltó valamint a hő- és füstelvezető rendszerek biztonságos működésének elengedhetetlen feltétele a szakszerű karbantartások időben történő elvégzése. Egyrészt, mert jogszabály írja elő (28/2011 IX.6. BM rendelet), másrészt, mert csak a megfelelő karbantartás biztosítja a rendszer megbízható és üzemszerű működését. Mivel élet- és vagyonvédelmi rendszerekről van szó, ezek mindenképpen fokozottan szem előtt tartandó tényezők.
Az érzékelőket típusuk és működési elvük szerint az alábbi csoportokba osztjuk: